Prepis vozniškega dovoljenja za tujce

Pomanjšaj pisavoPovečaj pisavoNatisni vsebino

Informacije za tujce - Vožnja z vozniškim dovoljenjem izdanim v tujini

Tujec, ki ima na podlagi dovoljenja za prebivanje v Republiki Sloveniji (RS) prijavljeno prebivališče, sme z veljavnim vozniškim dovoljenjem izdanim v tujini voziti 1 leto od dneva prijave prebivališča v RS.

Državljan RS, ki začasno ali stalno prebiva v tujini in pride začasno v RS, sme z veljavnim vozniškim dovoljenjem, izdanim v tujini voziti 2 leti od dneva prijave prebivališča v RS.

Vožnja v RS po izteku enoletnega oz. dvoletnega roka je prekršek, za katerega je zagrožena globa. Mogoča pa je zamenjava tujega vozniškega dovoljenja za slovensko.

Zamenjava vozniškega dovoljenja za slovensko
Veljavno tuje vozniško dovoljenje se po določbi 61. člena Zakona o voznikih lahko zamenja za slovensko vozniško dovoljenje:
• tujcu, ki ima na podlagi dovoljenja za prebivanje v RS prijavljeno prebivališče več kot šest mesecev, in
• državljanu RS, ki se vrne iz tujine v RS, zaradi stalnega prebivanja ali ima prijavljeno začasno prebivališče v RS več kot šest mesecev, če izpolnjujeta druge s tem zakonom določene pogoje za vožnjo motornih vozil (predpisana starost, telesna in duševna zmožnost za vožnjo motornih vozil – zdravstveno spričevalo itd.).

Slovensko vozniško dovoljenje se izda, če imetnik veljavnega tujega vozniškega dovoljenja opravi praktični del vozniškega izpita za tiste kategorije vozil, ki jih ima pravico voziti s tujim vozniškim dovoljenjem.
Praktičnega dela vozniškega izpita ni potrebno opraviti imetnikom tujih vozniških dovoljenj tistih tujih držav, ki jih določi minister, pristojen za promet, na podlagi ocene kvalitete izobraževanja, teoretičnega znanja in znanja vožnje motornih vozil voznikov, ter prometno varnostnih razmer v posamezni tuji državi (te države so države članice EU, Islandija, Lihtenštajn, Norveška, Švica in Hrvaška-Uradni list RS, št. 4/2011 z dne 21.1.2011).
Zamenjava se opravi na kateri koli Upravni enoti v RS. Slovensko vozniško dovoljenje se izda namesto vozniškega dovoljenja, izdanega v tujini.

Dogodki na obali

Preglej vse >

ČET

Cerkev sv. Jurija v Piranu , 20.08.2020